Rádió Oranzs

Történetünk visszanyúlik egész a ’70-es évek elejére, egészen pontosan 1970-ben megalakul a Hangstúdió. Az ekkor még hat fővel induló kör folyamatosan bővül, fejlődik. A Hangstúdió biztosította a nagytermi programok hangosítását valamint mi voltunk az elsőszámú hírközlő szerv.

A körhelység akkor, is mint most, a B épület alagsorában helyezkedett el, ám a Pihenőt még mi Stúdiósok használtuk (mára a falmászók használják). A ’70-es évek közepére az adóhelyiség egy süketszobával bővült, javultak a technikai feltételek, beüzemeltük az első keverőpultunkat, valamint kiépült a nagytermi hangstúdió rendszer, így a kollégisták a szobákból is figyelemmel követhették a nagytermi eseményeket. Nem véletlen írtam, hogy a Rádió volt az első számú hírközlő szerv, hiszen a Kollégiumi Bizottság gyűlései után itt vitatták meg a hozott döntéseket, a KISZ vezetőségi ülés után itt hangzottak el először az információk a kari titkár közreműködésével. A Stúdió meghatározó fóruma lett a hallgatóknak és a kollégiumnak is, hisz innen indult rengeteg kezdeményezés. 1988-ra meguntuk a cipekedést és elkezdtük átépíteni a régi vetítő helyiséget hangosító szobává. 1989-ben a Hangstúdió felveszi a Rádió Oranzs nevet, valamint ebben az évben stúdiónk 25 perces műsort kap a Petőfi-rádió Fecsegő-recsegő című műsorában.

1990-re kiépül a kollégiumi zártláncú hangfrekvenciás hálózat, így már nem csak a szobai „bömbiken”, hanem normál rádiókészülékeken is lehet minket hallgatni FM minőségben. 1991-ben megrendezésre kerül az első 77 órás adás, történelmi pillanatok ezek a Rádió életében. Az Országos Stúdiós találkozó műsorpályázatairól, sorra hoztuk el a helyezéseket és különdíjakat. 1993-ban kiválik az Oranzsból a Hangosító kör, amely teljesen átveszi a hangosítási feladatokat. Ugyanebben az évben óriási veszteség éri a Rádiót, az elmúlt 4 évben felhalmozott CD állomány és a profi technika egy betörés áldozata lett. Romokban hever a kör, nem szívesen járnak le az emberek. ’94-re normalizálódik a helyzet, az Oranzs újra fejlődik, növekszik a taglétszám, újra van 77 órás adás. A Rádió Oranzs a következő években rendben működik, míg nem eljön a ’90-es évek második fele, valami történt, kezd csökkenni a színvonal, szétesni a közösség.

2002. szeptember 09. A Kari Hallgatói Tanács – többszöri nekifutásra – meghozza határozatát a Rádió Oranzs, valamikori Vásárhelyi Hangstúdió végleges bezárásáról. Az elzüllés lehetséges okáról, Rémai Zsolt egykor volt hangstúdiós, kollégiumigazgató cikkéből idézek, melyet a kör megszüntetése miatt írt a Karimába: „Elsorvadása miatt senki ne okolja magát, az információ-robbanás, a felgyorsult világ lett sírba eresztő kötele, az a világ, amelyik mindannyiunk számára újat és többet hozott. Az a világ, amely ugyanakkor nem kedvez a nonprofit aprómunkának, alaposságnak, együttműködést igénylő, ugyanakkor közösséget kovácsoló ténykedésnek.”

Ezzel lezárult egy korszak, ekkor még senki nem gondolta, hogy egykor talpra áll a Rádió Oranzs. Márpedig talpra állt, méghozzá 2005 őszén, amikor a Vásárhelyi Hang és Fénykör stúdiójában páran újraindították a kört. Elkészült az első honlapunk, új adások indultak, új közösség épült. A nap 24 órájában lehetett az Oranzs-t hallgatni, akkor mikor nem volt műsor, zene szólt. A 77 órás adások 72 órára rövidültek, melyet a Kulturális Héten rendeztünk meg.

2007-ben visszakaptuk a régi körhelységünket, és elkezdődött a stúdió újjáépítése. Innentől kezdve rádiónk folyamatosan fejlődik, egyre többen jönnek műsorvezetőnek. Így összegzésként elmondhatom, hogy van egy gyönyörű, technikailag jól felszerelt stúdiónk és egy nagyon jó közösségünk, valamint sztárvendégek is szívesen látogatnak minket. 🙂

Szmolár Balázs
körvezető

A hozzászólások jelenleg ezen a részen nincs engedélyezve.